Почина претседателот на Танзанија, Џон Магуфули

Претседателот на Танзанија предизвика метеж на меѓународно ниво со неговото ракување со пандемијата на короната. Сега Магуфули почина - дали ова е поврзано со Ковид-19, останува да се разјасни.

Претседателот на Танзанија  Џон Магуфули е мртов Шефот на државата почина од „срцева слабост“ во болница во Дар ес Салам, изјави потпретседателката Самија Сулуху Хасан.

Претходно, неговото долго отсуство од јавноста ги подгреа шпекулациите дека шефот на државата, кој бил на функција од 2015 година, бил болен.

Предходна објава:  Танзанија – Вториот ковидски државен удар? Каде е претседателот?

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас