Русија ќе го блокира Твитер ако не ги отстрани содржините за самоубиство, дрога и детска порнографија

Руската влада го предупреди Твитер дека ќе ги блокира услугите во земјата доколку компанијата не ги отстрани содржините за самоубиство, дрога и детска порнографија од својата платформа, објави „Дејли меил“.

 

Вадим Субботин, заменик-шеф на Роскомнадзор (руската федерална агенција одговорна за надгледување на медиумите), во вторникот изјави дека забраната ќе стапи на сила доколку Твитер не ги исполни барањата на владата на Путин.

 

„Твитер не одговара на нашите прашања како што е побарано. Ако ситуацијата продолжи, таа ќе биде блокирана за еден месец без судски налог “, рече Субботин.

 

Минатата недела Твитер на Роскомандзор се закани дека ќе го забави интернетот доколку не ги исполнува условите.

 

Во неговите напори за борба против детската порнографија, Владимир Путин минатата година потпиша серија закони со кои на Русија и се даваат нови овластувања да ги ограничуваат американските гиганти на социјалните медиуми.

 

Други земји со конзервативни влади како Полска и Унгарија донесоа слични закони за ограничување на цензурата на социјалните медиуми.

 

Иако некои критичари истакнуваат дека вистинската намера на Путин е цензурирање на неговиот противник Алексеј Навални, кој редовно ги користи социјалните мрежи, барањата на владата на Путин се засноваат на закони специфични за земјата кои забрануваат ваков вид на содржина на Интернет.

 

Навални неодамна објави фотографии од наводен замок што Путин наводно го изградил на брегот на Црното Море со злоупотреба на државните средства. Опозициските објави предизвикаа масовни протести против Путин во Русија, и наводно ова е причината што владата сака да го затвори Твитер.

 

Сепак, познато е дека Твитер е домаќин на порнографски материјал и сексуално злоставување од страна на малолетници, што значи дека корисниците кои објавуваат ваков тип на содржина, исто така можат да се рекламираат и да имаат корист од тоа.

 

Во јануари оваа година, еден млад тинејџер горко дозна дека секс снимката од него како 13-годишник, снимена под изнуда, била раширена на Твитер и ја виделе многу луѓе што ги познавал.

 

Твитер постојано одбиваше да го избрише видеото затоа што „не ги нарушува нејзините политики“, јасен став на компанијата за сексуално злоставување на деца.

 

Сепак, Твитер во тоа време изјави дека е загрижен за влијанието врз слободата на изразување во Русија и посочи зошто не ги исполнува барањата на администрацијата на Путин.

 

И тука, евиденцијата на гигантот во Силиконската долина е во спротивност со неговите јавни изјави.

 

Во јули 2020 година, Твитер ги цензурираше американските  доктори за објавување на видео во кое тврдат дека хидроксихлорокинот е лек за вирусот Ковид.

 

Исто така во октомври 2020 година, Твитер го блокираше Др. Скот Атлас за тврдење дека маските за лице се неефикасни против вирусот.

 

Во јануари оваа година, Твитер и Фејсбук ја суспендираа сметката на поранешниот претседател Доналд Трамп на неопределено време, бидејќи тој побара транспарентност во изборниот процес.

 

Ако Твитер зборува за слободата на изразување, тогаш зошто го цензурираше видеото со хидроксихлорокин, зошто е др. Атлас цензуриран и конечно Трамп?

 

Освен што дозволува изопачена содржина како злоупотреба на деца, Твитер не покажа интерес за заштита на слободата на говорот, всушност, тој стана икона на бескрупулозната цензура против конзервативните гласови.

Секој треба да извлече свои заклучоци од тоа.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас