Мјанмар ја конфискува банкарската сметка на Џорџ Сорос

Воените власти на Мјанмар тврдат дека локалната организација во сопственост на Џорџ Сорос можеби донирала одредени суми на движењата кои го организираат протестот против пучот.

Властите во Мјанмар уапсија локален претставник на Фондациите отворено општество (ОСФ), меѓународната мрежа основана од Џорџ Сорос и издадоа налог за апсење на уште 11 вработени во Фондацијата.

Воената хунта ги заплени и банкарските сметки на ОСФ и најави дека ќе преземе правни активности против институцијата под обвинение за кршење на ограничувањата на активностите на таквите организации, пренесува „The Irrawaddy“. Станува збор за 3,81 милиони долари и 375 милиони киат (околу 266 000 УСД).

Воената влада се сомнева дека локалната фондација на американскиот милијардер субвенционирала противници на воената хунта што владее со земјата од пучот на 1 февруари.

Противниците на де факто владата покренаа движење за граѓанска непослушност со барање за ослободување на бурманскиот лидер Аунг Сан Су Ки и признавање на изборната победа на нејзината партија на 8 ноември.

Според весникот „Глобална нова светлина на Мјанмар“, Отворено општество Мјанмар (ОСМ) префрлила средства на движењето на отпорот без да побара дозвола од владината агенција за девизи.

Станува збор за 1,4 милиони американски долари кои беа разменети за локалната валута (кјат) „без да ги следат потребните правила и прописи“, пренесува официјалниот весник.

Официјално лице за финансии во Мјанмар, Фју Па Па Тау, беше испрашуван од минатиот петок за „овој проток на пари кон движењата на граѓанската непослушност“.

Весникот објави фотографија од Су Чи како се состанува со Сорос во Њујорк во 2016 година, и на неа со синот на Џорџ Сорос, Александар Сорос, во Мјанмар.

 

Извор: Myanmar Regime Seizes Bank Accounts of Soros' Open Society Foundation

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас