Италијански обвинител конфискува серија вакцини на „АстраЗенека“ и отвори кривична постапка против непознати лица за убиство

Откако 57-годишен маж почина неколку часа по вакцинирањето, обвинителите во Биела, Италија наредија конфискација на скоро 400.000 вакцини АстраЗенека и отворија истрага за убиства.

 

Во понеделникот, обвинителот на Биела, град во северниот италијански регион Пиемонт, нареди превентивно заплена на целата група на „АБВ5811“ од вакцините Оксфорд / АстраЗенека од земјата. Наредбата на обвинителката Тереза ​​Ангела Камелио влијае на скоро 400.000 дози на вакцината.

 

Камелио рече дека одлуката за запленување на серијата е донесена во пресрет на исходот од истрагата спроведена од судскиот орган и Регулаторната комисија за лекови за смртта на Сандро Тогнати, наставник по музика, кој почина во саботата вечер само неколку часа откако беше дадена вакцината. од АстраЗенека

„Активноста за напади ..., за која во моментов нема директна врска со пријавената смрт, се спроведува како претпазливост со цел да се побие опасноста на лекот со соодветни клинички анализи.“

Јавното обвинителство, исто така, отвори кривична постапка против непознати лица за убиство од небрежност по смртта на Тогнати. Истрагата и наредбата за одземање дошле откако регионот Пиемонт одлучил привремено да ја прекине употребата на инјекциите од серија АБВ5811.

Италијанската национална агенција за лекови во понеделникот објави дека ќе престане да користи вакцини од АстраЗенека во земјата.

Иизвор: Italian prosecutor seizes batch of AstraZeneca Covid-19 jabs ‘as a precaution,’ launches manslaughter investigation after death

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас