Италија: војник почина по примање на експерименталната инјекција на АстраЗенека

Стефано Патерни, подофицер во морнарицата, почина на 43-годишна возраст од срцев удар во неговиот дом во Мистербианко, во провинцијата Катанија. Ден претходно, тој ја примил првата доза на експерименталната инјекција на АстраЗенека,  Војникот од Палермо не страдал од претходни патологии и бил совршено здрав. Само по администрација на серумот, тој имал напади на треска, проследено со конвулзии.

 

Патерни почина ноќта помеѓу вторникот и средата и беше пренесен во мртовечницата на болницата Каницаро во Катанија, каде што беше наредена обдукција. Како што објави Кориере дела Сара, генералната обвинителка на Сиракуза.

Хипотезата за криминал за сите е убиство без убиство, но очигледно постои голема претпазливост за ова прашање што треба да се разјасни на скрупулозен и длабок начин: во моментот не се појави корелација помеѓу вакцинацијата и смртта, тоа е само хипотеза поврзана со она што ќе го кажат стручните извештаи. „Не смееме да предизвикаме паника - рече обвинителот Гамбино - нашите одлуки се утврдуваат со заштита на јавното здравје.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас