Танзанија - Вториот ковидски државен удар? Каде е претседателот?

Исчезна Џон Магуфули, претседателот на Танзанија. Веќе неколку недели не е виден во јавноста и се шпекулира каде би можел да е.

Опозицијата го обвинуваше претседателот во различни периоди дека е хоспитализиран во „Ковид19“ центар, или во Кенија или во Индија, иако нема докази дека е тоа така.

Да додадеме некаков контекст: Џон Магуфули е еден од шефовите на држави „Ковид негирачи“ од Африка.

Како што е познато, тој од својата канцеларија достави пет не етикетирани примероци за тестирање на - коза, моторно масло, папаја итн.. - и кога четири се вратија позитивни и еден „неубедлив“, тој ги забрани тест комплетите и го побара нивното потекло и производство да се испита.

Во минатото тој исто така се сомневаше во безбедноста и ефективноста на наводната „вакцина против Ковид“ и ја забрани неговата употреба во Танзанија.

Магуфули е претставен како „Анти-научен“ и „Популист“ во западниот печат, но не е фер да се каже дека здравјето на луѓето во Танзанија е низок приоритет за Претседателот. Всушност, тоа е токму спротивното.

Откако победи на своите први избори во 2015 година, тој ги намали владините плати (вклучувајќи ги и неговите) за да ги зголеми финансиите за набавки на лекови за болниците и СИДА. Во 2015 година тој ги откажа прославите на Денот на независноста и ги искористи парите за да започне кампања против колера. Здравствената заштита беше врвен приоритет на неговата влада, а животниот век на Танзанците малку се зголемуваше секоја година за време на неговиот мандат.

Негативното покривање на претседателот Магуфули е неодамнешен феномен. На почетокот на неговото претседателствување тој беше дури и многу пофален од западниот печат и од  самопрогласените „Think-Thanks“ поддржани од Сорос, неговите реформи беа пофалени и тој беше опишан како „пример“ за другите африкански нации.

 

Сето тоа се смени кога тврдеше дека Ковид е измама.

Кога тој беше повторно избран во октомври 2020 година, во западниот печат се појавија вообичаените обвинувања на Западот за „сузбивање на гласачите“ и „изборна измама“, кои претходно имаа оценка за одобрување од 96%.

И кампањата против Магуфули започна во Новата година кога Мајк „лажевме, измамивме, украдовме“, Помпео иницираше санкции против танзаниските владини службеници како еден од неговите последни акти како државен секретар. Санкциите наводно биле воведени за „изборни нерегуларности“, но очигледна реалност е дека тие произлегуваат од одбивањето на Танзанија да ги следи фашистичките мерки против Ковид.

Само минатиот месец, Гардијан, секогаш на врвот на копјето кога станува збор за „прогресивна“ промена на режимот, објави статија под наслов:

Време е Африка да го заузда претседателот на анти-вакцинација на Танзанија

Во написот не се споменува дека козите, папајата и моторното масло биле позитивни на коронавирус, но се прашува - на многу непристрасен, новинарски начин:

„Што не е во ред со претседателот Џон Магуфули? Многу луѓе си го поставуваат ова прашање во и надвор од Танзанија “.

Патем, написот е состав од делот за глобален развој на Гардијан, спонзориран од фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Значи, во рок од две недели откако Гардијан објави натпис спонзориран од Гејтс, повикувајќи се на акција против претседателот Магуфули, тој го снема, наводно поради Ковид.

Прочитајте ја исто објавата со наслов:  Добри вести од Танзанија: Пандемијата заврши со 27 милиони евра!

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас