39-годишен хирург техничар и мајка почина 4 дена по втората експериментална вакцина

КУТВ Си-Би-Си во Јута известува дека 39-годишна хируршка техничарка и мајка починала ненадејно четири дена откако ја примила втората експериментална вакцинација на Модерна мРНА.

Кесиди Курил, според извештајот, била здрава, среќна и „имала повеќе енергија“ од скоро сите други околу неа. Нејзиното семејство за 2Њуз изјави дека немалапознати здравствени проблеми или претходни болести.

Нејзината смрт била толку ненадејна што поголемиот дел од нејзиното семејство немала ниту шанса да се прости од неа.

Четири дена по втората доза на вакцината таа била мртва пред повеќето нејзини најблиски да се простат од неа.

„Таа рекла дека нешто не е во ред со срцето и чувствувала дека мора да оди во  итна помош.“

Кесиди и нејзината 9-годишна ќерка Емилија живееле со нејзините родители. Тие се семејство под еден покрив уште од раѓањето на Емилија. Мама и тато, баба и дедо биле секогаш тука кога биле потребни.

Алфред, таткото на Кесиди, сега пензиониран, поминал многу време со своите девојки, вели тој.

Таа „веднаш се разболе и имаше болка таму каде што беше инекцијата ставена, потоа се чувствуваше болна, потоа почна да се жали дека пие многу течности, но не може да уринира, а следниот ден се чувствуваше малку подобро“.

Тоа бил нејзиниот втор шприц; од првиот немала вистински несакани ефекти, немала проблеми. Кесиди била првиот член во семејството што ја примила вакцината.

Таа била хируршка асистентка на неколку локални пластични хирурзи, а вакцинацијата била дел од нејзината работа. Се вакцинирала без двоумење, вели нејзиното семејство.

Касиди ја направила втората вакцинација во понеделникот 1-ви февруари. Додека лежела во кревет цел ден во вторник и среда, таа знаела дека нешто не е во ред  во четвртокот наутро.

Таа се разбудила рано, се подготвила и го замолила нејзиниот татко да ја вози до локалната ургентна помош, каде што пристигнале во 7:00 часот.

Само што пристигнале пред вратата, Касиди повратила. Неколку минути подоцна биле поставени прашања во врска со нејзината болест.

Нејзиниот татко се сеќава дека лекарите поставувале едно прашање по друго: "Дали имало објаснување?"

Тој одговори:

„Таа само што ја направи инекцијата, тие направија тест на крвта и веднаш се вратија и рекоа дека е многу, многу болна и дека црниот дроб не работи.„Тоа беше целосен шок и дури се плашев да и кажам на сопругата“, се сеќава тој. Тоа беше повик што тој не сакал да го упати.

Касиди била пренесена во Медицинскиот центар Интермејт во Мареј, траума центарот со можност за трансплантација доколку е потребно. Нејзиниот црн дроб веќе одкажал, а трансплантацијата, според лекарите била   најголемата шанса за преживување.

 

Двајцата родители на Касиди доброволно се донирале за да дадат дел од својот црн дроб.

Никогаш не добијале шанса да го понудат подарокот што ќе и го спасел живот. Лекарите на Интермејмент направиле се што можеле за да се одржи Касиди стабилна, но се чинело дека ништо не функционирало. Алфред рекол дека црниот дроб, бубрегот и срцето на неговата ќерка откажале.

Алфред, кој бил со неговата ќерка кога починала, рекол дека нема никаква смисла.

Таа беше здрава - среќна и активна. Најдобрата мајка што некогаш сте ја виделе во животот, а потоа беше толку болна што мораше да биде интубирана за помалку од 12 часа.

Тој рекол дека таа починала 30 часа по пристигнувањето во итната помош.

На КУТВ Др. Ерик Кристенсен, главен лекар во Јута, кој потврдува  дека смртта од вакцина скоро никогаш не е заведена на уверение за смрт.

Тој изјави дека единствениот пат кога смртта може да биде поврзана со вакцина е реакција на анафилакса, но дури и тогаш анафилаксата најверојатно ќе биде наведена како причина за смрт, а вакцината се споменува како причина за „алергијата“.

Д-р Ерик Кристенсен, рече дека доказите за кршење на вакцината како причина за смртта скоро никогаш не се видени.

„Дали вакцината го предизвика ова? Мислам дека тоа би било многу тешко да се докаже на обдукција “, рече тој.

Извор: 39-Year-Old Surgical Technician and Mother Dies 4 Days After Second Experimental Moderna COVID mRNA Shot

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас