Белгија ја советува ЕУ: Во никој случај не смее да се поврзуваат вакцинациите со слободното движење во Европската унија

Белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмес ја предупреди Европската комисија во понеделникот дека „под никакви околности“ не верува дека вакцинацијата против коронавирусот може да се поврзе со слободно движење на луѓето во рамките на Европската унија, Урсула фон дер Лајен рече дека подоцна ќе предложи закон овој месец.

 

„За Белгија не станува збор за комбинирање на вакцинацијата со слободата на движење во Европа“, рече Вилмес.

 

„Според Белгија, вакцинацијата во никој случај нема да биде поврзана со слободата на движење во Европа. Усогласеноста со принципот на недискриминација е посуштинска од кога било, бидејќи вакцинацијата не е ниту задолжителна ниту општо достапна “, рече шефот на белгиската дипломатија.

 

Вилмес затоа ја сподели првата реакција на Белгија на Твитер на објавата дека Европската комисија подготвува законодавен предлог за создавање на „Зелен дигитален пасош“, така што Европејците можат да користат единствен стандардизиран „онлајн“ документ за да докажат дали ja примиле вакцината против Ковид-19, без разлика дали имаат антитела или дали имале негативен тест.

 

„Усогласеноста со принципот на недискриминација е уште посуштинска бидејќи вакцинацијата не е задолжителна и сè уште нема универзален пристап до вакцината“, додаде Вилмс.

 

Деталите за предлогот ќе бидат објавени на 17 март, изјави потпретседателот на здравството и безбедноста на одборот на фон дер Лајен, Маргаритис Шинас. Целта е шефовите на држави и влади на 27-те земји на ЕУ да го анализираат и дискутираат предлогот на самитот на 25-ти и 26-ти март.

 

Во овој контекст, Вилмес рече дека можеби е „добра идеја“ да се има „стандардизиран“ европски систем, така што секој поединец може да зачува „различни информации“ за нивната историја со вирусот во еден дигитален документ, но појасни дека тоа не треба да биде поврзани со правото на слободно движење во рамките на ЕУ.

Белгискиот премиер Александар Де Кру (Отворен ВЛД) изрази слични сомнежи на маргините на самитот на ЕУ минатата недела и предупреди на ризик од можна дискриминација.

 

Bélgica avisa a la UE: En ningún caso se deberá vincular la vacunación y la libre circulación en la Unión Europea

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас