Почина уште една медицинска сестра во Индонезија

Во Индонезија, 33-годишна медицинска сестра почина девет дена откако ја прими вакцината Синовак. Раководството на Кина ја распореди вакцината против корона пред да заврши третата фаза на клиничко тестирање.

Како што објави „Тајван њуз“, 33-годишна медицинска сестра починала во Индонезија на 14-ти февруари - девет дена откако била третирана со контроверзната вакцина против корона од Синовак-Биотех. Кинеската целосна вакцина против вируси се заснова на хемиски инактивирани вируси на САРС-КоВ-2.

 

Лансирана пред крајот на третата клиничка фаза

Режимот на Пекинг снабди неколку земји со  вакцина која беше достапна во големи количини и по многу прифатлива цена. Критичарите велат дека Пекинг сака да го искористи тоа за да го поправи својот нарушен меѓународен имиџ како резултат на кризата во Корона и прикривањата поврзани со неа.

За разлика од вакцините одобрени на Запад или руската подготовка „Спутник 5“, режимот во Пекинг ја започна својата вакцина во време кога важните студии за клиничката фаза III сè уште не беа завршени.

Соодветно на тоа, администрацијата на вакцината Синовак се карактеризира со мала ефикасност, бројни несакани ефекти и неколку други неизвесности.

Како што напиша во средата (24-ти февруари) малезискиот весник на кинески јазик „Чајна прес“, 33-годишната медицинска сестра Ерни Кусума Сукма Деви почина во регионалната општа болница Нгуди Валујо во Блитар, Источна Јава.

 

Индонезија: Медицинската сестра имаше само прекумерна тежина

Медицинската сестра ја прими првата од двете потребни вакцини за коронавак на 28 јануари. Пред да може да се вакцинира по втор пат, таа доби треска, отежнато дишење и силна кашлица. Таа беше примена во болницата на 5 февруари, а еден ден подоцна беше пренесена на одделот за интензивна нега.

Порталот „Синдо њуз“ известува дека со тест е откриена инфекција со КОВИД-19. Во пресрет на вакцинацијата, сепак, според директорот на болницата Ендах Уро Утами, таа била прегледана, што не открива никакви абнормалности.

Со исклучок на прекумерната тежина, медицинската сестра немаше здравствени проблеми и не беа откриени претходни болести.

Локалните здравствени власти и обвинители ја наредија истрага за точната причина за смртта.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас