Само 120 грама пржена храна го зголемува ризикот од инфаркти

Можеби обожавате пржена (фритирана- храна од фритеза) храна, но вашето тело сигурно не. Истражувачите од универзитетот Шенжен откриле дека консумирањето на само 120 грама пржена храна го зголемува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Студијата ги спореди луѓето кои јаделе најмала количина фритирана храна со оние кои ја правеле пржената храна редовен дел од нивната исхрана. Истражувачите откриле дека оние кои консумираат највисока пржена храна имаат 28% поголема веројатност да имаат поголем кардиоваскуларен настан, како што се: Б. срцева болест или срцева слабост.

 

Една од причините што пржената храна е толку лоша за вас е поради маслата во кои се пржат. Една од најопасните масти во човечката исхрана е омега-6 линолеинската киселина (ЛА), и постојат докази дека прекумерните количини на ЛА играат улога во повеќето хронични болести, особено кај врвните убијци како срцеви заболувања.

Студија објавена во BMJ Журналс ги потврдува ризиците по здравјето на срцето од овие типови масти, особено „кога се консумираат во форма на индустриски масла од семе, попознати како„ растителни масла “.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас