Симнете ја нашата Андроид апликација

Англија -  Петиција против дискриминација на невакцинирани лица

Англија - Петиција против дискриминација на невакцинирани лица

Од септември, жителите на Велика Британија ќе треба да покажат дека се целосно вакцинирани за да влезат во ноќни клубови и други преполни места

Невакцинираните лица веќе нема да бидат дозволени во клубовите, дури и ако неодамна имаа негативен Ковид-19 тест .

Британците масовно протестираат против поделбата што претстои.

Петиција за забрана на дискриминација на невакцинирани лица е веќе потпишана повеќе од 270 000 пати.

Во петицијата се повикува владата на Велика Британија да ги преиспита своите планови за евиденција за вакцинација и да спречи дискриминација на луѓето кои не се вакцинирани против Корона.

 

Никој никогаш не треба да се чувствува присилен да ја преземе вакцината, се вели во петицијата

Петицијата беше потпишана десетици илјади пати во вторникот по еден ден немири во главниот град каде револтираните демонстранти се судрија со полицијата откако побараа апсење на премиерот Борис Џонсон.

Многу луѓе ја споделија врската до петицијата на Твитер.

Многу корисници на Твитер исто така бараат да биде уапсен Џонсон.

Доста од нив ги споредуваат ограничувањата на Корона со нацистичка Германија.

Нацизмот веќе некое време е во тренд на платформата за социјални мрежи.

 

Во понеделникот, разгневената толпа се собра пред палатата на Вестминстер, седиштето на британскиот парламент, во знак на протест против мерките на Короната.

Иако беше најавено дека повеќето правила за короната ќе бидат отфрлени, владата објави дека на луѓето ќе им треба потврда за вакцинација за да ги посетат преполните места.

Многу млади Британци избраа да не се вакцинираат.

Претходно, владата на премиерот Џонсон соопшти дека сертификатите за вакцинација не треба да се прават задолжителни.

Владата направи пресврт од 180 степени откако беше откриено дека им е дозволено на ноќните клубови повторно да се отворат за прв пат по 16 месеци.

Сертификатите за вакцинација во минатото беа од страна на политичарите и проверувачите на факти отфрлени како „Теорија на заговор“ и чиста глупост.

Исто се случи и за потеклото на вирусот,  од двете страни беше жестоко негирано дека вирусот протекол од лабораторијата во Вухан.

Сепак, на лагата и се кратки нозете, вистината се тенчи но не се кини!

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА