Симнете ја нашата Андроид апликација

Алјаска ја погоди земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала

Алјаска ја погоди земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала

Како што официјално објави американскиот систем за предупредување од цунами, се случи земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала во близина на брегот на Алјаска.

Тоа е најлош земјотрес во историјата на Алјаска од 1965 година. Земјотресот се случи во 22:15 часот (локално време, 08:15 часот по средноевропско време) на длабочина од 46 километри.

Најмалку два силни потреси, со јачина од 6,2 и 5,6 степени, се случиле во истата област во рок од половина час од првиот, објави американскиот геолошки институт.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА