Алфонсо Дејвис: Целосно вакцинирана фудбалска ѕвезда разви миокардитис

Алфонсо Дејвис: Целосно вакцинирана фудбалска ѕвезда разви миокардитис

Фудбалската ѕвезда на Баерн Минхен, Алфонсо Дејвис, беше надвор од теренот откако му беше дијагностициран миокардитис (воспаление на срцевиот мускул)

Дејвис, кој важи за еден од најдобрите бекови во светот, ќе биде надвор од терените барем „наредните недели“ по дијагнозата на срцето.

Сите играчи и членови на стручниот штаб на Баерн Минхен ја примиле засилувачката инјекција против Ковид-19 за време на зимскиот одмор, според германскиот весник Спорт1.

На 21-годишниот Алфонсо Дејвис му бил дијагностициран миокардитис (срцева слабост)

На прес-конференцијата пред натпреварот во петокот, менаџерот на Баерн, Џулијан Нагелсман, изјави дека состојбата на срцето била откриена во последователниот преглед даден на сите играчи кои биле заразени со Ковид.

„Тој нема да тренира до понатамошно известување. Тој нема да биде достапен, ниту во наредните недели“.

Ултразвукот покажува дека овој миокардитис не е толку драматичен, но тоа е знак за миокардитис. Сепак, мора да заздрави и тоа дефинитивно ќе потрае некое време“.

Дејвис беше позитивен на Ковид на 5-ти јануари, а Баерн изјави дека 21-годишникот се самоизолирал и се чувствува „добро“ по позитивниот тест.

Девет други играчи на Баерн беа позитивни на Ковид на почетокот на јануари, и покрај тоа што целиот тим беше вакциниран и засилен (засилувачки вакцини).

Не се знае кога Дејвис ќе може да се врати на теренот.

Во ноември минатата година, Баерн ги спроведе едни од најстрогите правила на кој било европски клуб, откако објави дека играчите кои не биле вакцинирани против Ковид-19 ќе бидат подложени на намалување на платите.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА