Симнете ја нашата Андроид апликација

Австралија - Терор над населението

Австралија - Терор над населението

Со население од 25 милиони, Австралијците беа подложени на повторени строги мерки за затворање во текот на изминатите 18 месеци

Во почетокот на јули 2021 година, владата воведе затворање  „останете дома“ во Нов Јужен Велс, Викторија и Јужна Австралија, каде живее повеќе од половина од населението во земјата.

Триесетдневните ригидни мерки за социјално дистанцирање дојдоа откако дневно беа регистрирани 176 нови инфекции низ целата земја

Како резултат на тоа, илјадници Австралијци се собраа во Сиднеј, Мелбурн и Бризбејн на 24 јули за да протестираат против затворот.

Ограничувањата наметнати за социјално дистанцирање вклучуваат задолжително маскирање во сите затворени простории кои не се приватни домови, затворање на повеќето училишта, ограничување на растојанието помеѓу домот и работата, забрана за одење на работа, со исклучок на „неопходните“ вработени (кои мора да се тестираат секој три дена),на спортови и собири на отворено ограничување на две лица, ограничување на набавките на минимум, ограничување на присуство на погреб на десет, забранети свадби и други ограничувања за социјална интеракција од човек на човек.

Британскиот весник „Дејли Мејл“ го опиша состанокот на „луди толпи“ на 24 јули. Се проценува дека до 10.000 демонстранти маршираа од паркот Викторија до Градското собрание во централната деловна област.

Тие носеа знаци на кои пишуваше „Слобода“, „Вистина“, „Не се согласувам“, „Разбуди се, Австралија!“, „Ние сме твои работодавачи, ние не сме твои робови“, „Демаскирани, непроверени, невакцинирани, без страв“, „ Јас не сум биоопасен “,„ Нашите деца не се ваши заморчиња “,„ Без лажни тестови, без лажни случаи, без заклучувања “и еден од демонстрантите рече:„ Не ни е грижа, пријателе, овие заклучувања не убиваат “. Друг се согласи: „Јас сум против затворањето, тие ми го расипуваат бизнисот“.

Десетици демонстранти се искачија на покривите на железничката станица и продавницата во Вулвортс додека толпата се собра пред Градското собрание и ја пееше австралиската национална химна.

Еден набудувач напиша на социјалните медиуми: „Протестот се шири низ Бродвеј! Апсолутно масовно учество “. Повеќето протести во Сиднеј беа мирни, но кога монтираната полиција побара од демонстрантите да се разотидат или ќе користат солзавец, некои ја прекинаа полициската линија и фрлаа пластични шишиња и растенија кон полицајците.

Полицискиот министер на Нов Јужен Велс потврди дека 57 лица се уапсени и обвинети, и дека „формирани се реакциони сили за да истражат кој учествувал во демонстрациите“.

На 28 јули, австралискиот премиер ја повика војската да спроведе мерки за социјално дистанцирање во Сиднеј и го продолжи затворањето за уште еден месец откако беа откриени 239 нови случаи на КОВИД-19 во петмилионскиот град во рок од 24 часа.

Жителите се принудени да носат маска надвор од своите куќи, мора да останат во радиус од три 5км околу нивната куќа и им е дозволено да ја напуштат куќата само за „основни“ активности, како што е купување намирници.

На 30 јули, австралиската влада користеше хеликоптери и војска за да и помогне на полицијата во спроведувањето на затворот на нула Ковид во Сиднеј и со казни со 500 долари за неносење маски.

Би -Би -Си објави дека војниците Австралиските одбранбени сили ќе започнат невооружени патроли на улиците оваа недела. Според извештаите на медиумите, сирени се слушнаа низ целиот град и хеликоптерите ја пренесоа пораката: „Ова е јавен здравствен ред - не кршете ги правилата - ќе бидете најдени и казнети.“

Почнувајќи од оваа недела, полицијата ќе биде придружена со воен персонал кој ќе оди од врата до врата за да се осигура дека секој што ќе се тестира позитивно за КОВИД-19 е изолиран

Ројтерс известува дека стапката на вакцинација во Австралија против КОВИД-19 кај возрасните е 18 проценти и премиерот изјави дека 80 проценти од возрасните мора да бидат вакцинирани пред повторно отворање на границата, која е затворена од почетокот на пандемијата.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА