Симнете ја нашата Андроид апликација

Австралиски сенатор одржува еден од најдобрите политички говори досега

Австралиски сенатор одржува еден од најдобрите политички говори досега

Австралискиот сенатор Малком Робертс зборуваше за слободата како противтежа на медицинската тиранија во текот на минатата година

„Оние што ги затвораат луѓето за да бидат здрави, апсат демонстранти, користат солзавец врз деца, тепаат баби, забрануваат книги и електронски пораки, ги цензурираат социјалните медиуми, испраќаат заканувачки писма, ги принудуваат малите бизниси да се затворат и безбедни лекови забранува кои 60 години се докажани стои на погрешна страна на историјата “, рече тој во говорот во австралискиот Сенат оваа недела.

Сенаторот посочи дека Нов Јужен Велс ја користел војската за да ги затвори невините, здрави граѓани во нивните домови. „Тоа може да се опише само како состојба на опсада. За време на неодамнешните маршеви за слобода, видовме што се случува со граѓаните кои го користат своето право да демонстрираат. Луѓето се демонизирани, прогонувани и поцрнети во медиумите “.

„Ако владата може да одреди кој е слободен, а кој не, тогаш тоа не е слобода и никој не е слободен“, рече Робертс. „Кризата секогаш се користи за да се оправдаат мерките што не ги штитат луѓето, туку владата, криза што лесно може да се постигне со зголемување на ПЦР-тестот од 24 на 42 циклуси, што обично резултира со лажно позитивни резултати“.

Секоја нова мерка води кон отпор, при што владата презема уште поостри акции. Сенаторот рече дека администрацијата на премиерот Морисон се однесува како зависник од коцкање, кој продолжува да се обложува, дури и ако загуби и не се откаже. Сега, кога има војници на улица, Робертс се прашува каде ќе заврши ова.

„Австралијците се намерно деморализирани со цел да се спроведе послушност. Кога се појави Короната, имаше малкумина со заштита на устата, а експертите и властите рекоа дека не се потребни маски за лице. Сега истата неефикасна заштита на устата се користи за да ги исплаши луѓето во страв и послушност. Скршувањето на отпорот ја уништува надежта и без надеж немаме иднина “, рече сенаторот Робертс.

Тој, исто така, рече дека смртноста од сите причини, вклучително и оние предизвикани од корона и грип, достигна најниско ниво на сите времиња. „Смртноста во Австралија беше помала во 2020 година отколку во 2019 година, а смртноста е уште помала во 2021 година“.

Тој рече дека достигнавме пресвртница со нашето учество во демонстрациите за слобода минатиот месец. „Не е ни чудо што администрацијата на Морисон ја користи војската за да ги заплаши граѓаните.

Австралијците се вознемирени од оваа тактика. Луѓето сега сфаќаат дека трошоците за ограничувања се многу пати повисоки од медицинските трошоци за корона. „Нема да бидеме поделени, ние сме заедница, ние сме нација“, заклучи сенаторот Робертс.

https://twitter.com/Resist_03/status/1422822484303253504?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1422822484303253504%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Funcutnews.ch%2Faustralischer-senator-haelt-eine-der-besten-politischen-reden-aller-zeiten%2F

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА