Симнете ја нашата Андроид апликација

Австралиски државјанин го посети полицијата поради објава на Фејсбук пред 6 месеци (видео)

Австралиски државјанин го посети полицијата поради објава на Фејсбук пред 6 месеци (видео)

Во последните неколку недели и месеци на интернет се појавија неколку видеа на кои се гледа како австралиската полиција спроведува таканаречени Гестапо „проверки на благосостојба“ врз граѓаните.

На луѓето им се обраќаат во нивните домови или во јавните паркови за да ги прашаат дали ги прекршиле законите за „Ковид-затворот“ или учествувале во „забранети“ протести во други случаи.

„Дали учествувавте во демонстрации во минатото?“, Праша полицаецот на видеото. „Не, нема да одговорам на тоа, инаку не би бил тука“, вели човекот. „Би сакал да знам од каде ја добивте оваа адреса.

Орвеловото сценарио опишано погоре се чини дека се повторува се повеќе, за што сведочи најновото шокантно и дистописко видео што се појави подолу ...

Во видеото погоре, кое моментално кружи на социјалните мрежи, двајца полицајци стојат на прагот на австралиски државјанин (точната локација е непозната) за да го прашаат дали учествувал на демонстрации против „домашниот поритвор“ пред шест месеци.

Полицијата всушност извади датотека и му покажува на човекот отпечатени слики од екранот на она што очигледно беа претходните објави на социјалните медиуми.

„Дали се согласувате дека сте објавиле некои објави на Фејсбук?“, Прашува службеникот.

„Дали ви звучи ова познато?

Човекот одговара потврдно: „Да“ - при што полицајците веднаш прашуваат: „Прашањето што се поставува овде е:„ Дали беше таму? “

Неверојатниот „осомничен“ се смее од апсурдот на полицијата што се појавила пред неговата врата и го прашала дали учествувал на демонстрации шест месеци претходно. Се разбира, тој е револтиран што слободниот австралиски државјанин кој протестира се смета за некако незаконски.

Полицијата буквално е пред врата со слики на екранот на шестмесечните објави на Фејсбук во рацете ...

Сопственикот на куќата го опишува појавувањето на полицијата пред неговата врата како „тажно“ ... „Каде одиме?“, Прашува. „Полицајците доаѓаат тука да ми кажат дека учествував на демонстрации ... пред шест месеци?

"На кого му е гајле Колку е тоа незаконски?

Одете на демонстрации? “Човекот продолжува кога полицијата го бара одговорот.

Подолу е одделен претходен инцидент што прикажува слична сцена каде полицајци испрашуваат луѓе на свој праг ...

Полицаецот му кажува на човекот дека предметниот протест бил „незаконски“ - при што човекот укажува на лицемерието и глупоста на сето тоа:

„Протестите на„ Црните животи се важни “се одржуваа две недели пред тоа ... дали беше тоа нелегално? Дали им тропнавте на вратите? "

„Можеби“, се двоуми офицерот, сега нервозно во дефанзива. „Не, не“, вели човекот, а потоа истакнува дека станува збор само за заплашување од страна на полицијата.

Можеме да претпоставиме дека ќе видиме уште повеќе такви гестапо тактики за заплашување, бидејќи продолжува „сузбивањето“ на Австралија врз „прекршителите на правилата“ на  Ковид-затворот.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА